Close

Not a member yet? Register now and get started.

lock and key

Sign in to your account.

Account Login

Forgot your password?

Sports

TopWJJQ Local Sports Notes

On Wednesday nights from 7:00 to 9:00 pm there will be open gym at the Tomahawk School District Fieldhouse.

TopHatchet Sports Stories, Results and Schedules

TopTHS Boys Hockey

The Hatchet Boys Hockey Team beat Medford on Tuesday night, 7-1.  The Hatchets led 2-0 after the first and 4-0 after the second.

Alex Ungerer had a hat trick, Steven Renn had two goals and Jakob Panzer and Kole Woodall each scored.

Tomahawk will play against Chequamegon on Thursday night at 7:00 pm at the Sara Park Activity Center.

2014 THS Boys Hockey Schedule

TopTHS Girls Hockey

The Tomahawk Hatchet Girls Hockey Team defeated the Marshfield Tigers on Monday night, 1-0 at the Sara Park Ice Arena.  With the win Tomahawk improves to 7-7 overall.

Erika Valier had the lone Hatchet goal in the second period and Erin Sparks had 29 saves and the shutout.

Tomahawk will play at Medford on Thursday night, with the opening faceoff at 7:00 pm.

2014 THS Girls Hockey Schedule

TopTHS Boys Basketball

The Hatchet Boys Basketball Team lost to Rib Lake on Monday night, 57-44.

Jordan Roessler had 16, Justin Jarvensivu had 15 and Brandon Vecchio added 10.

Tomahawk will travel to Antigo on Friday night, with the opening tip at 7:15 pm.  The Big Q’s broadcast begins around 6:55 pm on WJJQ.

2014 THS Boys Basketball Schedule

TopTHS Wrestling

The Tomahawk Hatchet Wrestling Team finished first the the Redbirds Invitational on Saturday at DePere High School.

Redbird Duals – Tomahawk is guaranteed 1st place
Match #1 Round 1: Tomahawk defeated Sturgeon Bay/Sevastopol 66-9
120 - Blake Carstensen (Tomahawk) over Kevin Henchel (Sturgeon Bay/Sevastopol) Fall 2:30
126 - Cullen Wegener (Tomahawk) over Lucas Stenzel (Sturgeon Bay/Sevastopol) Dec 7-4
132 - Chase Erdman (Tomahawk) over Liam Ostrand (Sturgeon Bay/Sevastopol) Fall 2:54
138 - Mike Wiegand (Sturgeon Bay/Sevastopol) over Keagan Jach (Tomahawk) Dec 7-4
145 - Nate Flohr (Tomahawk) over Alec Fischer (Sturgeon Bay/Sevastopol) Fall 1:51
152 - Matt Wiegand (Sturgeon Bay/Sevastopol) over Tyler Wittmann (Tomahawk) Fall 4:48
160 - Blake Mueller (Tomahawk) over Collin Mirkes (Sturgeon Bay/Sevastopol) Dec 10-8
170 - Slade Erdman (Tomahawk) over Lukas Warner (Sturgeon Bay/Sevastopol) Fall 0:48
182 - Kaleb Kaminski (Tomahawk) over Rory Meikle (Sturgeon Bay/Sevastopol) Fall 1:17
195 - Dane Borchardt (Tomahawk) over Levi Olson (Sturgeon Bay/Sevastopol) Fall 0:30
220 - Jacob Schaper (Tomahawk) over Logan Narance (Sturgeon Bay/Sevastopol) Fall 0:41
285 - Jake Borchardt (Tomahawk) over Nic Brinkman (Sturgeon Bay/Sevastopol) Fall 1:51
106 - Isaac Tomek (Tomahawk) over Unknown (Unattached) Forf
113 - Brady Anderson (Tomahawk) over Unknown (Unattached) Forf

Match #2 Round 2: Tomahawk defeated Appleton East 66-18
106 - Isaac Tomek (Tomahawk) over Unknown (Unattached) Forf
113 - Isaac Burchby (Appleton East) over Brady Anderson (Tomahawk) Fall 0:56
120 - Zachary Scharenbrock (Appleton East) over Blake Carstensen (Tomahawk) Fall 5:26
126 - Trevor Thieme (Tomahawk) over Andrew Abendroth (Appleton East) Fall 0:00
132 - Chase Erdman (Tomahawk) over Unknown (Unattached) Forf
138 - Kyle Immel (Appleton East) over Keagan Jach (Tomahawk) Fall 1:16
145 - Nate Flohr (Tomahawk) over Trenton Waring (Appleton East) Fall 1:14
152 - Tyler Wittmann (Tomahawk) over Unknown (Unattached) Forf
160 - Blake Mueller (Tomahawk) over Unknown (Unattached) Forf
170 - Slade Erdman (Tomahawk) over Unknown (Unattached) Forf
182 - Kaleb Kaminski (Tomahawk) over Unknown (Unattached) Forf
195 - Dane Borchardt (Tomahawk) over Unknown (Unattached) Forf
220 - Jacob Schaper (Tomahawk) over Unknown (Unattached) Forf
285 - Jake Borchardt (Tomahawk) over Unknown (Unattached) Forf

Match #3 Round 4: Tomahawk defeated West De Pere 66-15
106 - Drew Willems (West De Pere) over Isaac Tomek (Tomahawk) Fall 1:55
113 - Brady Anderson (Tomahawk) over Unknown (Unattached) Forf
120 - Keenan Graef (West De Pere) over Blake Carstensen (Tomahawk) Fall 1:56
126 - Cullen Wegener (Tomahawk) over Unknown (Unattached) Forf
132 - Chase Erdman (Tomahawk) over Unknown (Unattached) Forf
138 - Michael Milquet (West De Pere) over Keagan Jach (Tomahawk) Dec 11-4
145 - Nate Flohr (Tomahawk) over Zac Sierra (West De Pere) Fall 0:26
152 - Tyler Wittmann (Tomahawk) over Unknown (Unattached) Forf
160 - Blake Mueller (Tomahawk) over Calvin Albers (West De Pere) Fall 0:48
170 - Jacob Pieffle (Tomahawk) over Unknown (Unattached) Forf
182 - Slade Erdman (Tomahawk) over Alec Prochniak (West De Pere) Fall 0:58
195 - Kaleb Kaminski (Tomahawk) over Mitchel Kiernan (West De Pere) Fall 3:55
220 - Dane Borchardt (Tomahawk) over Ben Morlan (West De Pere) Fall 1:26
285 - Jake Borchardt (Tomahawk) over Unknown (Unattached) Forf

Match #4 Round 5: Tomahawk defeated Green Bay West/Southwest 46-27
145 - Jacob Matti (Tomahawk) over Unknown (Unattached) Forf
152 - Nate Flohr (Tomahawk) over Robert Guesnon (Green Bay West/Southwest) Fall 2:29
160 - Blake Mueller (Tomahawk) over Unknown (Unattached) Forf
170 - Slade Erdman (Tomahawk) over Brett De Jardin (Green Bay West/Southwest) Maj 12-0
182 - Kaleb Kaminski (Tomahawk) over Dalyn Rudesill (Green Bay West/Southwest) Fall 1:37
195 - Dane Borchardt (Tomahawk) over Jordan Machuca (Green Bay West/Southwest) Dec 4-3
220 - Coleman Curran (Green Bay West/Southwest) over Jake Borchardt (Tomahawk) Inj 3:58
285 - Caleb Jeffreys (Green Bay West/Southwest) over Jacob Schaper (Tomahawk) Fall 3:10
106 - Zak Nelson (Green Bay West/Southwest) over Tasha Carstensen (Tomahawk) Fall 2:40
113 - Brady Anderson (Tomahawk) over Austin Vandenplas (Green Bay West/Southwest) Fall 5:48
120 - Thomas Degeneffe III (Green Bay West/Southwest) over Blake Carstensen (Tomahawk) Fall 2:56
126 - Cullen Wegener (Tomahawk) over Fray Castro (Green Bay West/Southwest) Fall 4:43
132 - Chase Erdman (Tomahawk) over Chris Ronsman (Green Bay West/Southwest) Dec 6-3
138 - Alec Basten (Green Bay West/Southwest) over Matt Turkiexicz (Tomahawk) Dec 7-3

Match #5 1st Place Match: Tomahawk defeated New London 36-32
106 - Tasha Carstensen (Tomahawk) over Unknown (Unattached) Forf
113 - Brady Anderson (Tomahawk) over Maddie Ruckdashel (New London) Dec 7-4
120 - Garrett Ruckdashel (New London) over Blake Carstensen (Tomahawk) Fall 1:28
126 - Grant Oswald (New London) over Cullen Wegener (Tomahawk) Dec 10-3
132 - Scott Cook (New London) over Matt Turkiexicz (Tomahawk) Maj 17-5
138 - Skylar Moderson (New London) over Chase Erdman (Tomahawk) Maj 17-5
145 - Nate Flohr (Tomahawk) over Carlos Enamorado (New London) Fall 1:52
152 - Gabe Oswald (New London) over Tyler Wittmann (Tomahawk) Fall 2:56
160 - Austin Wyngaard (New London) over Blake Mueller (Tomahawk) Fall 0:34
170 - Tommy Thurber (New London) over Slade Erdman (Tomahawk) Dec 2-1
182 - Kaleb Kaminski (Tomahawk) over Christian Hecht (New London) Fall 0:33
195 - Dane Borchardt (Tomahawk) over Andrew Clauss (New London) Dec 18-13
220 - Jake Borchardt (Tomahawk) over Justin Behnke (New London) Fall 2:33
285 - Jacob Schaper (Tomahawk) over Unknown (Unattached) Forf

Tomahawk will host Medford on Thursday night at the Fieldhouse, the opening match is at 7:00 pm, with The Big Q’s prematch show at 6:35 pm on WJJQ.

2014 THS Wrestling Schedule

TopTHS Girls Basketball

The Tomahawk Hatchet Girls Basketball Team defeated Elcho on Tuesday night, 51-42 to pickup their first win of the year.

Talyn Jones led Tomahawk with 20 points and 11 steals, Haley FauFau had 15 points and 21 rebounds and Becca Doughty had 12 points and 10 rebounds.

Tomahawk will travel to Antigo on Friday night, with the opening tip at 7:15 pm.

2014 THS Girls Basketball Schedule

TopTHS Boys Swimming

The Tomahawk Hatchet Boys Swimming Team defeated Rhinelander on Thursday night, 80-79 in GNC Dual Meet action.

We began the meet with a win in the 200 yard Medley Relay, Freshman, Kole Svacina at backstroke, Sophomore, Logan Loretz at breaststroke, Sophomore, Parker Knipfer at butterfly and Sophomore, Peyton Hamm at freestyle swam a solid 2:01.80 with the Rhinelander team right behind at 2:02.95 for an exciting finish!

Directly after the relay came the 200 yard freestyle individual event and Sophomore Nathan Goehe took it out fast and never lost the lead, coming in first at a 2 second personal record swim of 2:04.34.

Our 3rd win was in short, phenomenal to say the least…Junior, Logan Loretz was matched up against Rhinelander Senior, Jake Zalewski in the 50 yard freestyle. Jake has bested Logan before in this even, but not tonight…Logan took it out fast and didn’t let go, swimming for 1st place at :23.37 The BEST part of this story is that the :23.37 IS A NEW SCHOOL RECORD! Logan broke a really old record, set on February 9, 2002 at the time of :23.43 by William Sullivan.
Our final first place finish was another lead from the beginning in the 500 yard freestyle by Freshman, Kole Svacina, at a time tonight of 6:16.60, and Sophomore, Lucas Tjugum came in third in the event to contribute to the point total.

The Hatchets will host Medford on Thursday at 5:30 pm at the Tomahawk Swimming Pool.

2014 THS Boys Swimming Schedule

TopWJJQ Sports Podcast Archive:

PODCAST:  Girls Basketball – Tomahawk vs. Elcho  Tuesday, January 27, 2015

PODCAST:  Girls Hockey – Tomahawk vs. Marshfield  Monday, January 26, 2015

PODCAST:  Wrestling – Tomahawk @ Lakeland  Thursday, January 22, 2015

PODCAST:  Boys Hockey – Tomahawk vs. Waupaca  Tuesday, January 20, 2015

PODCAST:  Girls Hockey – Tomahawk @ Northern Edge  Monday, January 19, 2015

PODCAST:  Wrestling – Tomahawk @ Rhinelander  Thursday, January 15, 2015

PODCAST:  Girls Basketball – Tomahawk @ Prentice  Tuesday, January 13, 2015

PODCAST:  Boys Basketball – Tomahawk @ Prentice  Monday, January 12, 2015

PODCAST:  Girls Hockey – Tomahawk vs. Point / Rapids  Friday, January 9, 2015

PODCAST:  Wrestling – Tomahawk @ Antigo  Thursday, January 8, 2015

PODCAST:  Boys Basketball – Tomahawk vs Lakeland  Tuesday, January 6, 2015

PODCAST:  Volleyball – Tomahawk vs Catholic Memorial – WIAA State Championship  Saturday, November 8, 2014

PODCAST:  Volleyball – Tomahawk vs Waupun – WIAA State Semi Final  Friday, November 7, 2014

PODCAST:  Volleyball – Tomahawk vs Barron – WIAA Sectional Final  Saturday, November 1, 2014

PODCAST:  Volleyball – Tomahawk vs Altoona – WIAA Sectional Semi-Final  Thursday, October 30, 2014

PODCAST:  Volleyball – Tomahawk vs Rhinelander – WIAA Regional Final  Saturday, October 25, 2014

PODCAST:  Volleyball – Tomahawk vs Antigo – WIAA Regional Semi Finals  Thursday, October 23, 2014

PODCAST:  Volleyball – Tomahawk vs Lakeland – WIAA Regional Quarter Finals  Tuesday, October 21, 2014

PODCAST:  Volleyball – Tomahawk vs Northland Pines  Tuesday, October 14, 2014

PODCAST:  Volleyball – Tomahawk vs Lakeland  Tuesday, October 7, 2014

PODCAST:  Volleyball – Tomahawk vs Mosinee  Tuesday, September 30, 2014

PODCAST:  Girls Basketball – Tomahawk @ Peshtigo – WIAA Regional Quarter Final  Tuesday, March 4, 2014

PODCAST:  Boys Basketball – Tomahawk @ Peshtigo – WIAA Regional Final  Friday, March 1, 2014

PODCAST:  Boys Basketball – Tomahawk @ Clintonville – WIAA Regional Semi  Friday, February 28, 2014

PODCAST: Girls Basketball – Tomahawk vs. Antigo  Thursday, February 27, 2014

PODCAST:  Boys Basketball – Tomahawk vs. Northland Pines – WIAA Regional Quarter  Tuesday, February 25, 2014

PODCAST:  Boys Basketball – Tomahawk vs. Hayward  Tuesday, January 21, 2014

PODCAST:  Girls Hockey – Tomahawk vs. Antigo / Rhinelander  Monday, January 20, 2014

PODCAST:  Wrestling – Tomahawk vs. Rhinelander  Thursday, January 16, 2014

PODCAST:  Girls Basketball – Tomahawk vs. Prentice  Tuesday, January 14, 2014

PODCAST:  Girls Hockey – Tomahawk vs. Lakeland  Monday, January 13, 2014

PODCAST:  Girls Basketball – Tomahawk vs. Crandon  Friday, January 10, 2014

PODCAST:  Boys Basketball – Tomahawk vs. Rhinelander  Friday, December 13, 2013

PODCAST:  Boys Hockey – Tomahawk vs Waupaca  Thursday, December 12, 2013

PODCAST:  Wrestling – Tomahawk vs. Athens  Tuesday, December 10, 2013

PODCAST:  Boys Hockey – Tomahawk vs. Marshfield  Thursday, December 5, 2013

PODCAST:  Girls Basketball – Tomahawk vs. Rib Lake  Tuesday, December 3, 2013

PODCAST:  Boys Basketball – Tomahawk vs. Wittenberg Birnamwood  Tuesday, November 19, 2013

PODCAST:  Volleyball – Tomahawk vs. Wittenberg Birnamwood – Regional-Final  Saturday, October 26, 2013

PODCAST:  Volleyball – Tomahawk vs. Antigo – Regional Semi-Final  Thursday, October 24, 2013

PODCAST:  Volleyball – Tomahawk vs. Medford  Tuesday, October 15, 2013

PODCAST:  Volleyball – Tomahawk vs. Newman  Thursday, October 10, 2013

PODCAST:  Volleyball – Tomahawk vs. Northland Pines  Tuesday, October 8, 2013

PODCAST:  Volleyball – Tomahawk vs. Rhinelander  Tuesday, October 1, 2013

PODCAST:  Volleyball – Tomahawk vs. Antigo  Tuesday, September 17, 2013